Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS)

Web üzerinden alınan randevular ücretsizdir. Randevu Almak İçin Tıklayınız

 

1 Ağustos 2011 tarihinden itibaren muayene randevuları Merkezi Randevu Sistemi 182 tarafından verilecektir.

Webden Online Randevu Sistemi Başlamıştır. Randevu almak için aşağıdaki Linke tıklayınız.

MHRS nedir?

MHRS; vatandaşların Sağlık Bakanlığına bağlı 2 ve 3. basamak Hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri için 182 MHRS Çağrı Merkezini arayarak canlı operatörlerden kendilerine istedikleri hastane ve hekimden randevu alabilecekleri bir uygulamadır.

 

 

MHRS’nin amaçları nelerdir?

 • Hastanelerde daha iyi bir kaynak planlanması (iş gücü ve teçhizat kullanımının etkin ve verimli planlanması) yapılarak vatandaş/hasta memnuniyetinin artırılması, hastanelerde kuyrukların azaltılması.
 • Hastanelerde kaynak kullanımının ve dağıtımının ölçülmesi (iş gücü, makine ve teçhizat kullanımının etkin ve verimli uygulanması)suretiyle; sağlık hizmetleri sunumunun, verim ve kalitesinin artırılması. —
 • MHRS verileriyle, sağlık politikaları geliştirilmesine yardımcı olunması.

MHRS Pilot Uygulaması

MHRS; pilot uygulama kapsamındaErzurum ve Kayseri illerinde uygulanmaya başlamıştır. Pilot uygulama boyunca gözlem yapılacak ve ardından tüm Türkiye’ye yaygınlaştırma süreci başlayacaktır. Bu kapsamda 1 Haziran 2010’da Yalova, 1 Temmuz 2010’da da Eskişehir, 26 Temmuz 2010’da Bilecik, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Sakarya ve Tekirdağ illerinde MHRS uygulamasına başlanılmıştır.

Randevu nasıl alınır?

 • Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi aranır.
 • 182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana (canlı operatör) randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular.
 • Vatandaş Erzurum veya Kayseri illerinden randevu talebinde bulunduğu hastane, poliklinik ve hekim bilgilerinden en azından hangi polikliniğe gideceğini asistana bildirdikten sonra, asistan uygun tarih ve saat dilimlerini vatandaşa iletir.
 • Vatandaş seçimini yaparak randevusunu alır.

Randevu nasıl iptal edilir?

 • Ev, iş, ankesör ve cep telefonlarından 182 numaralı Sağlık Bakanlığı MHRS Çağrı Merkezi aranır. Bu arama randevu zamanından önce yapılmalıdır.
 • 182 numaralı telefonu arayan vatandaş tarafından çağrıyı karşılayan asistana randevu talebinde bulunulan vatandaşın T.C. Kimlik Numarası verilir. Asistan vatandaş bilgilerini doğrular.
 • Vatandaş iptalini istediği randevusunun, tarih ve zamanını asistana iletir. Asistan tarafından ilgili randevu iptal edilir.

NOT:VATANDAŞ KENDİSİNE VERİLENEN RANDEVU ZAMANINDAN 30 DAKİKA ÖNCE İLGİLİ HASTANENİNMHRS HASTA KABUL BÖLÜMÜNE BAŞVURUR.

“Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS)” üzerine 15 düşünce

 1. İnternetten alınan randevular ücretsiz ve çok kolay bence çok başarılı bir hizmet. Teşekkürler.

 2. ya insanlarımız nekadar cahil ne kadar memnuniyetsiz alo diyosun 2 dk randevu alıyosun internetten almak istiyosan gir mhrs sitesine al yine sana internetten alma diyen mi var.bu kadar cahil olmayın

 3. ınternetten e maıl olarak randevu yapmak daha kolaydı bızım devlet ve saglık bakanı bu mılletı kaz olarak goruyor durmadan vatandasa vurun bakalım her telefon acmak yaklasık 2 tl yı buluyor
  bırde hastanelerde denetım dıye bır sey yok calısanlar mesaı saatı baslıyor 15 20 dakıka sonra gelıyorlar ne demek lazım bılmıyorum balık bastan kokmus

 4. bu ne biçim sistem ya online sistem daha iyiydi yine mahvetmişler sistemi ya bi işi de becersinler :@

 5. Yha bu nasıl bir devlet yha eskiden ne güzel hemen internetten randevu alınılıyodu yeter yha şimdi niye 182 ….. Yine internetten online randevu verilsin bıktım artıkk !!!!!!

 6. eyvahlar olsun tüm ülkeler işi kolaylaştırırken bizim neden hep zora doğru gider ki.

 7. randevu alabilmek için ölmekmi lazıııııııııım bune biçim sistem hiç olmamış GÜN ALAMIYORUM İLGİLİLERİDE KINIYORUM

 8. SAĞLIK BAKANLIĞININ NİYETİ PARA KAZANMAKSA BAŞKA BİR YOL DENESİN
  BİLGİSAYAR ÇAĞINDA YAŞANAN REZİLLİĞE BAKIN
  KARDEŞİM İKİ SİSTSMİDE ÇALIŞTIRMAK ÇOKMU ZOR
  YOKSA KAZLARI KAÇIRMAKMI İSTEMİYORLAR
  VALLAHİ YAZIKLAR OLSUN
  BÜTÜN İLGİLİLERİ KINIYORUM.

 9. Yani Gerçekten PES !!!! Daha hantal bir sisteme dönüp de, yenilik yaptık demek de biz Türklere mahsus herhalde !!!!!!!!!!!

  İkili sistem çalıştırmak bu kadar mı zor.
  Bu memlekette pırıl pırıl sistem mühendisleri var, lüzumsuz kadrolarla sistemi şişireceğinize az kişi ile nasıl ve ne kadar çok iş yapabilirizz. işte temel mesele bu…

  Ayrıca diğer yorumlara da katılıyorum

 10. Niye online randevu sistemi iptal edildi anlamakta güçlük çekiyorum.Kolayca alabildiğimiz randevu şimdi uzun süreye yayılmış.Hükümetin sağlık politikasını takdir ederken vatandaşa zorluk?bu olmadı.Biri çıkıp sebebini izah etsin lütfen.

 11. ONLİNE RANDEVU SİSTEMİ İLE POLİKİNLİKLERİ GÖRÜP,İSTEDİĞİMİZ DOKTORDAN RANDEVU ALABİLİYORDUK VE ÇOK MEMNUNDUK,KOLAY BİR YÖNTEMDEN,TELEFONDA SAATLERCE BEKLEDİĞİMİZ,BELLİ BİR DOKTORUMUZ YOKSA KARAR VEREMEDİĞİMİZ BİR SİSTEME DÖNÜŞMÜŞ,HİÇ MEMNUN DEĞİLİM.

 12. online randevu talep işlemlerinin iptal olması tamamen saçmalık olmuş. çağrı merkezini arıyorum 15 dk. randevu alamıyorum . telefon paramıda herhalde devlet karşılamaz. online işlem yaptığımda sadece 30 sn. de randevu mu dilediğim hastaneden dilediğim doktoru yine seçebiliyordum. ve çok daha iyi işleyen bir sistemdi. yine gereksiz bir uygulama yine vatandaş denek…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>